"Lepiej zobaczyć coś raz,
niż słyszeć o tym tysiąc razy”

Węgry
Lillafured, Miszkolc-Tapolca, Demjen

lipiec 2014

Lillafüred

      Węgierski kurort w Górach Bukowych nad jeziorem zaporowym Hámori, administracyjnie: część Miszkolca.
      O budowie nad jeziorem Hámori luksusowego ośrodka wypoczynkowego zadecydował pod koniec XIX w. hrabia András Bethlen. Nazwa ośrodka (a potem całej miejscowości) powstała na cześć jego żony, noszącej imię Lilla. Gdy w 1921 r. premierem rządu węgierskiego został István Bethlen, podjął on decyzję o budowie w Lillafüred luksusowego Hotelu Palace (węg. Palotaszálló).
      Hotel został zaprojektowany w stylu neorenesansowym przez Kálmána Luxa. Zbudowano go w latach 1927 – 1930. Jest on otoczony parkiem leśnym z okazami egzotycznych drzew i krzewów. Za hotelem, pomiędzy ciekami rzek Szinva i Garadna, powstały tzw. „Wiszące ogrody”. Na rzece Szinva zbudowano sztuczny wodospad wysokości 20 m – najwyższy wodospad na Węgrzech. W pobliżu kilka jaskiń, m.in. Jaskinia Anny (węg. Anna-barlang, czasem również Petőfi-barlang) oraz Jaskinia Stefana (węg. István-barlang lub Szent István-barlang).
(wikipedia)

Tutaj można wypocząć… W samym sercu Gór Bukowych, 9 km od Lillafüred, w Bükkszentkereszt jest camp z minionej epoki. Bardzo mili ludzie, cisza, spokój… Nawet komary nie dokuczają. A porządku pilnuje wspaniałe, rozdarte kogucisko! 

 Miszkolc – Tapolca

      Tapolca jest dzielnicą uzdrowiskową Miszkolca – trzeciego, co do wielkości miasta Węgier, położonego w północno-wschodniej części kraju, u podnóża Gór Bukowych, 50 km od granicy ze Słowacją.
Malowniczo położone w dolinie i na zalesionych zboczach gór uzdrowisko jest słynne dzięki basenom termalnym Barlangfurdo – jednemu z najatrakcyjniejszych w skali światowej kąpielisku urządzonemu w naturalnej jaskini krasowej. Termalna woda o temp. 30°C spływa potokami ze skał, tworząc naturalne bicze wodne; inną atrakcją są naturalne prądy wodne oraz czyste, pozbawione bakterii powietrze. Całoroczne kąpielisko w grotach posiada również kilka basenów odkrytych o temp. wody 28-35C; natomiast w pobliskim kompleksie termalnym czynnym tylko latem – znajduje się 6 basenów (m.in. rekreacyjne, lecznicze, dziecięce) o temp. wody 28-30C.
(www.miscolctapolca.pl) 

Demjen

      Otoczona zalesionymi pagórkami wioska wypoczynkowa w północno-wschodnich Węgrzech położona w malowniczej Dolinie Termalnej na styku dwóch pasm górskich: gór Mátra i Bukowych, 8 km od przepięknego barokowego miasta Eger.
Odkryte w 2003 roku źródło termalne stało się bazą dla nowoczesnego kąpieliska termalnego z 2 krytymi i 5 odkrytymi basenami, basenem pływackim i brodzikiem dla dzieci, aquaparku ze zjeżdżalniami, raftingiem i basenem do skoków z 3 wysokości oraz wybudowanego w wydrążonej górze, jedynego w swoim rodzaju kąpieliska jaskiniowego, które pierwszych gości powitało wiosną 2014 roku. 

Zapraszamy do filmoteki na filmy z podróży

SERWIS INFORMACYJNY BIURA PODRÓŻY "SAMSEJADE"

Z NAMI ZOBACZYSZ TO, CO INNI BĘDĄ PRZED TOBĄ UKRYWALI !
TYLKO U NAS OFERUJEMY SAME RAMY – RESZTĘ WYPEŁNIASZ TY !