"Lepiej zobaczyć coś raz,
niż słyszeć o tym tysiąc razy”

Rumunia

lipiec 2019

Małe jest piękne…
Moja Honda Swing 125 ccm zabrała mnie w podróż-wyzwanie. I dla niej i dla mnie…
Najpierw dziurawymi drogami Ukrainy do granicy z Rumunią.

Sapanta
     
Wesoły Cmentarz (rum. Cimitirul Vesel) – cmentarz zlokalizowany wokół cerkwi w rumuńskiej miejscowości Săpânța, w okręgu Marmarosz w północnej części Rumunii, ok. 2 km od granicy z Ukrainą.
      O wyjątkowości cmentarza w skali Europy stanowią unikalne kolorowe, drewniane nagrobki, na których wyrzeźbione są scenki z życia pochowanych tam mieszkańców wioski, często opatrzone dowcipnymi wierszykami mówiącymi o zmarłych lub przyczynach, z powodu których rozstali się z życiem.
(więcej – wikipedia)

Sighisoara
     Miasto w środkowej Rumunii, nad rzeką Târnavą Mare w Siedmiogrodzie, jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych zespołów miejskich w Europie Środkowo-Wschodniej. Centrum Sighișoary znajduje się pod ochroną jako znakomity przykład niewielkiego ufortyfikowanego średniowiecznego grodu, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
(więcej – wikipedia

Rupea
      Niewielkie miasteczko w środkowej Rumunii, położone w zachodniej części Siedmiogrodu. Główną atrakcją turystyczną są tu usytuowane na okolicznym wzniesieniu górujące nad miastem majestatyczne ruiny średniowiecznej fortecy.
(więcej – wikipedia)

Zamek Râșnov
       Zamek chłopski wznoszący się nad miastem o tej samej nazwie, w Siedmiogrodzie, w środkowej Rumunii.
(więcej – wikipedia)

Zamek w Branie
      Średniowieczny zamek w Branie w Siedmiogrodzie (Rumunia). Wzniesiony na pograniczu z Wołoszczyzną był ważnym punktem obronnym. Od 1920 pełnił funkcję rezydencji letniej królowej Rumunii Marii. Przejęty przez komunistyczny rząd Rumunii w 1947, powrócił w 2006 do spadkobiercy ostatniego właściciela, Dominika Habsburga, który wystawił obiekt na sprzedaż. Obecnie (2011) w zamku mieści się muzeum historyczne. Dzięki książce Brama Stokera zamek uchodzi za siedzibę wampira Draculi, choć prawdopodobny pierwowzór tej postaci, Wład Palownik, nigdy w nim nie mieszkał.
(więcej – wikipedia

A na Vampire Camping miło i spokojnie, nic nie straszy…

Trasa Transfogarska
       Nazwa drogi krajowej DN7C w Rumunii, przebiegającej południkowo przez środkową część kraju. Liczy 151 km długości (choć niektóre źródła podają 149,82 km) i po Transalpinie jest drugą pod względem wysokości drogą kołową Rumunii, bowiem w tunelu nieopodal jeziora Bâlea osiąga wysokość 2042 m n.p.m.. Odcinek DN7C określany mianem „właściwej” Drogi Transfogaraskiej liczy 90,2 km długości. Łączy wieś Bascov nieopodal Pitești w Muntenii (wschodnia część Wołoszczyzny) z Cârțișoarą w Siedmiogrodzie (Transylwanii), przecinając z południa na północ główny grzbiet Gór Fogaraskich, pomiędzy ich dwoma najwyższymi szczytami: Moldoveanu i Negoiu (najwyższe pasmo górskie rumuńskich Karpat) w Karpatach Południowych – stąd jej nazwa.

      Najbardziej spektakularnie prezentuje się północny odcinek drogi. W części południowej, przy trasie znajdują się liczne atrakcje, m.in.: zapora na rzece Ardżesz o wysokości 160 metrów tworząca jezioro Vidraru oraz zamek Poenari, należący do Włada Palownika (pierwowzoru Drakuli). Przy drodze działa kilka hoteli i schronisk. Na trasie znajduje się 27 wiaduktów, 830 mostów oraz kilka mniejszych tuneli. Najwyżej położony fragment drogi (2042 m n.p.m.) stanowi zarazem najdłuższy tunel w Rumunii (długości 884 m), przecinający łańcuch górski.
      Ze względu na liczne zakręty, na drodze obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h. Tunel w najwyższym punkcie drogi jest zamknięty od października (lub listopada) do kwietnia (lub maja), z powodu opadów śniegu i porywistych wiatrów.
(więcej – wikipedia

Trasa została przejechana z północy na południe, od Cartisoary do Curtea de Arges.

Zobacz film!!!

      Na campie w Curtea de Arges spotkało się wielu entuzjastów dwóch kółek. Hondzia była najmniejsza…

 

 Po drodze na Transalpinę wspaniały, kolorowy las…

Transalpina
     Potoczna nazwa drogi krajowej DN67C w Rumunii, przebiegającej południkowo przez środkową część kraju. Liczy 148,2 km długości i jest najwyżej położoną drogą kołową Rumunii, bowiem na przełęczy Urdele osiąga wysokość 2145 m n.p.m..
      Łączy wieś Ciocadia nieopodal Novaci w Oltenii z Sebeșem w Siedmiogrodzie (Transylwanii), przecinając z południa na północ główny grzbiet gór Parâng (drugie pod względem wysokości pasmo górskie rumuńskich Karpat) w Karpatach Południowych. Oprócz najwyższej Pasul Urdele przecina również dwie inne przełęcze – Tărtărău (1665 m n.p.m.) i Florile Albe (pol. „Białe Kwiaty”).
(więcej – wikipedia)  

Trasa przejechana z południa na północ, od Novaci do Sebes.

Zobacz film!!!

Hunedoara
Zamek w Hunedoarze
      Zamek Korwina – średniowieczny zamek w Hunedoarze w Siedmiogrodzie (Rumunia). Wzniesiony został na jednym z najbardziej wysuniętych na wschód wzgórz grupy górskiej Poiana Ruscă. (więcej – wikipedia

 

Cygańskie pałace w Hunedoarze

Pora wracać…  
      Camp w Chorwacji, odpoczynek na basenach w Hajduszoboszlo i do domu…

Trasa wyprawy przebiegała przez Ukrainę, Rumunię, Serbię, Chorwację, Węgry i Słowację. Łącznie 2.740 kilometrów.
Honda dzielnie poradziła sobie z dziurami, pagórkami i wiatrem!

Zapraszamy do filmoteki na filmy z podróży

SERWIS INFORMACYJNY BIURA PODRÓŻY "SAMSEJADE"

Z NAMI ZOBACZYSZ TO, CO INNI BĘDĄ PRZED TOBĄ UKRYWALI !
TYLKO U NAS OFERUJEMY SAME RAMY – RESZTĘ WYPEŁNIASZ TY !