"Lepiej zobaczyć coś raz,
niż słyszeć o tym tysiąc razy"

Polska - Śnieżnik

sierpień 2022

Śnieżnik (1425 m n.p.m.), zwany też Śnieżnikiem Kłodzkim dawniej Kładską Śnieżką, cz. Králický Sněžník, niem. Glatzer Schneeberg – najwyższy, graniczny szczyt po polskiej stronie w Sudetach Wschodnich. Śnieżnik jest najwyższym szczytem Masywu Śnieżnika i 17. co do wysokości w całych Sudetach. Jest on jedyną górą w masywie Śnieżnika, która wystaje ponad górną granicę lasu.

W 1871 r. księżna Marianna Orańska zdecydowała, że na miejscu obecnej fermy zostanie zbudowany budynek pełniący rolę gospody turystycznej – obecne schronisko. Jego nazwa Szwajcarka (Schweizerei) wzięła się zarówno od stylu w jakim zbudowano obiekt, jak i od szwajcarskiego zarządcy. Na otwarcie schroniska osobiście przybyła księżna Orańska wniesiona na lektyce z Międzygórza. Zbudowana gospoda miała 11 pokoi, 50 miejsc noclegowych oraz dużą salę jadalną. W 1880 r. obok schroniska otworzono stację meteorologiczną. Po śmierci księżnej tereny z gospodą stały się własnością Hohenzollernów.

Stara wieża na Śnieżniku Kłodzkim istniała od 1899 do 1973 roku. Wówczas, z powodu złego stanu technicznego, wysadzono dawną konstrukcję w powietrze. Pozostały po niej wspomnienia, sterta kamieni na szczycie oraz powracająca po latach refleksja, że może jednak trzeba było ją wówczas wyremontować… Po wielu latach, podjęto decyzję o budowie nowej wieży widokowej, która kształtem nawiązuje do dawnej konstrukcji. Wcale nie było to proste, bo wielokrotnie wracano do tematu, powstawały różne plany i wizualizację, jednak nigdy nie udało się dotrzeć do tematu samej budowy. W końcu gminie Stronie Śląskie udało się doprowadzić do podpisania umowy i rozpoczęcia prac w 2020 roku, a przed wszystkich ich szczęśliwego finału we wrześniu 2022 roku. (wikipedia, Gazeta Wrocławska)

Zapraszamy do filmoteki na filmy z podróży

SERWIS INFORMACYJNY BIURA PODRÓŻY "SAMSEJADE"

Z NAMI ZOBACZYSZ TO, CO INNI BĘDĄ PRZED TOBĄ UKRYWALI !
TYLKO U NAS OFERUJEMY SAME RAMY – RESZTĘ WYPEŁNIASZ TY !