"Lepiej zobaczyć coś raz,
niż słyszeć o tym tysiąc razy"

Czarnogóra
Canj - Jezioro Szkoderskie - Monaster Ostrog - Kanion Tary

sierpień 2019

Czarnogóra (czar. Црна Гора Crna Gora IPA [t͡sr̩̂:na: ɡɔ̌ra]) – państwo w Europie Południowej powstałe po rozpadzie Serbii i Czarnogóry. Wcześniej republika związkowa Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii (1945–1992), Federalnej Republiki Jugosławii (1992–2003) i Serbii i Czarnogóry (2003–2006). Leży na wybrzeżu Morza Adriatyckiego i graniczy z Serbią, Kosowem, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną oraz Albanią.

W wyniku przeprowadzonego 21 maja 2006 referendum niepodległościowego zadeklarowano zerwanie dotychczas istniejącej federacji z Serbią (Serbia i Czarnogóra). Ostatecznie parlament Czarnogóry proklamował niepodległość 3 czerwca 2006. Zgodnie z umową związkową sukcesorem dotychczas istniejącego państwa Serbii i Czarnogóry została Serbia, natomiast Czarnogóra rozpoczęła procesy akcesyjne do organizacji międzynarodowych. 28 czerwca 2006 została przyjęta do Organizacji Narodów Zjednoczonych jako 192. członek, a od 11 maja 2007 roku jest 47. państwem członkowskim Rady Europy. Od 17 grudnia 2010 r. posiada status kandydata do Unii Europejskiej. Od 5 czerwca 2017 jest 29. państwem członkowskim NATO.
(więcej – wikipedia)

Canj
Osada turystyczna należąca do gminy Bar. Znajduje się tutaj kompleks hoteli, apartamentów i domków weekendowych. Osada powstała wzdłuż odizolowanego fragmentu wybrzeża o długości 1,2 km, a jej brzegi i plaże pokrywa żwir. Ze względu na barwę i piękno tych kamieni, Čanj jest też nazywany Perłowym Brzegiem.

(więcej – www.czarnogora.pl)

Jezioro Szkoderskie
(serb. Skadarsko jezero, alb. Liqueni i Shkodrës) – największe jezioro na Półwyspie Bałkańskim, położone na granicy Albanii i Czarnogóry. 2/3 jeziora leżą w Czarnogórze, a 1/3 w Albanii. Jezioro ma charakter krasowy, a znajduje się w dolinie położonej 7 km od brzegu morza. Powierzchnia jeziora: ok. 360–550 km² (zmienna).
(więcej – wikipedia)

Monaster Ostrog
Prawosławny klasztor w Czarnogórze. Monaster został założony w XVII stuleciu przez metropolitę zahumskiego i hercegowińskiego Bazylego (Jovanovicia), kanonizowanego jako św. Bazyli Ostrogski, który przebywał w nim przez kilka ostatnich lat życia, do śmierci w 1671. Kompleks monasteru położony jest częściowo w skałach wznoszących się ponad Równiną Bjelopavlicką, częściowo u ich podnóża.
Jest to najczęściej odwiedzany przez pielgrzymów i turystów monaster w Czarnogórze. Wierni prawosławni oddają szczególną cześć przechowywanym w nim relikwiom fundatora monasteru.
(więcej – wikipedia)

Kanion Tary – Most Durdevica
Słynny most na Tarze, czyli most Durdevica to jeden z symboli kanonu Tary. Ma 365 metrów długości, 170 metrów wysokości i opiera się na pięciu przęsłach (każdy z nich ma rozpietość do 116 metrów).
(więcej – www.places2visit.plwww.places2visit.pl)

Zapraszamy do filmoteki na filmy z podróży

SERWIS INFORMACYJNY BIURA PODRÓŻY "SAMSEJADE"

Z NAMI ZOBACZYSZ TO, CO INNI BĘDĄ PRZED TOBĄ UKRYWALI !
TYLKO U NAS OFERUJEMY SAME RAMY – RESZTĘ WYPEŁNIASZ TY !