"Lepiej zobaczyć coś raz,
niż słyszeć o tym tysiąc razy"

Albania
Durrës- Tirana - Jezioro Koman - Valbone

sierpień 2018

Albania, Republika Albanii (alb. Shqipëria, Republika e Shqipërise) – państwo w południowo-wschodniej Europie na Bałkanach. Albania na zachodzie ma dostęp do Morza Adriatyckiego, a na południowym zachodzie do Morza Jońskiego.

Od Włoch oddziela ją cieśnina Otranto o szerokości ok. 72 km. Łączna długość granic lądowych wynosi 720 km, natomiast wybrzeża morskiego – 362 km. Graniczy z: Grecją (282 km), Czarnogórą (173 km), Macedonią Północną (151 km) oraz Serbią/Kosowem (114 km).
Jest członkiem ONZ, NATO, OBWE, Rady Europy, WTO oraz jednym z założycieli Unii na rzecz Regionu Morza Śródziemnego. Od 2014 roku Albania ma status kandydata do Unii Europejskiej.

Albania ma system parlamentarny. Stolicą kraju jest Tirana, jest to również finansowe centrum kraju. Reformy wolnego rynku otworzyły kraj na inwestycje zagraniczne, zwłaszcza w rozwój energetyki i infrastruktury transportowej.
(więcej – wikipedia

Durrës
Durrësi (wł. Durazzo, gr. Δυρράχιον, Dyrrhachion, łac. Dyrrachium, srb. Драч) – miasto w zachodniej Albanii położone nad Adriatykiem. Jedno z najstarszych miast w Albanii, drugie (po stolicy) pod względem liczby ludności; główny port kraju.
(więcej – wikipedia)

Tirana
(alb. Tiranë lub Tirana) – stolica i największe miasto Albanii położone nad 3 rzekami: Lanë, Tiranë i Tërkuzë. Jest to największy ośrodek przemysłowy i centrum kulturalne kraju.
(więcej – wikipedia)

Jezioro Koman
Sztuczny zbiornik wodny, mający 72 kilometry długości i zajmujący powierzchnię 82 km². Znajduje się w północnej części kraju. Rozciąga się od miejscowości Koman aż po osadę Fierze. Powstał w 1978 roku podczas wielkiego programu budowy elektrowni wodnych w tym rejonie Albanii. Wpada do niego kilka rzek, między innymi Czarny Drin (wypływający z Jeziora Ochrydzkiego), Biały Drin oraz Lume. Jeżeli spojrzymy na mapę, zauważyć możemy, iż zbiornik meandruje niczym górski potok. Jest tak w istocie na żywo. Skały schodzące wprost do wody robią piękne wrażenie. Szafirowo-lazurowy kolor wody cieszy oczy.
(więcej – stacjabalkany.pl)

Valbone
Niewielka wieś leżąca w dolinie o tej samej nazwie, u podnóża imponujących Alp Albańskich. Obok Thethi stanowi jedną z popularniejszych baz wypadowych w ten masyw.
(więcej – zielonamapa.pl)

Zapraszamy do filmoteki na filmy z podróży

SERWIS INFORMACYJNY BIURA PODRÓŻY "SAMSEJADE"

Z NAMI ZOBACZYSZ TO, CO INNI BĘDĄ PRZED TOBĄ UKRYWALI !
TYLKO U NAS OFERUJEMY SAME RAMY – RESZTĘ WYPEŁNIASZ TY !