rumunia

(lipiec 2019)

Małe jest piękne...
Moja Honda Swing 125 ccm zabrała mnie w podróż-wyzwanie. I dla niej i dla mnie...
Najpierw dziurawymi drogami Ukrainy do granicy z Rumunią.

DSC 5334DSC 5339DSC 5344

Sapanta
     
Wesoły Cmentarz (rum. Cimitirul Vesel) – cmentarz zlokalizowany wokół cerkwi w rumuńskiej miejscowości Săpânța, w okręgu Marmarosz w północnej części Rumunii, ok. 2 km od granicy z Ukrainą.
      O wyjątkowości cmentarza w skali Europy stanowią unikalne kolorowe, drewniane nagrobki, na których wyrzeźbione są scenki z życia pochowanych tam mieszkańców wioski, często opatrzone dowcipnymi wierszykami mówiącymi o zmarłych lub przyczynach, z powodu których rozstali się z życiem.
(więcej - wikipedia

 
Sighisoara
     Miasto w środkowej Rumunii, nad rzeką Târnavą Mare w Siedmiogrodzie, jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych zespołów miejskich w Europie Środkowo-Wschodniej. Centrum Sighișoary znajduje się pod ochroną jako znakomity przykład niewielkiego ufortyfikowanego średniowiecznego grodu, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
(więcej - wikipedia) 
Rupea
      Niewielkie miasteczko w środkowej Rumunii, położone w zachodniej części Siedmiogrodu. Główną atrakcją turystyczną są tu usytuowane na okolicznym wzniesieniu górujące nad miastem majestatyczne ruiny średniowiecznej fortecy.
(więcej - wikipedia)

DSC 5390DSC 5391DSC 5393

Zamek Râșnov
       Zamek chłopski wznoszący się nad miastem o tej samej nazwie, w Siedmiogrodzie, w środkowej Rumunii.
(więcej - wikipedia)

DSC 5396

Zamek w Branie
      Średniowieczny zamek w Branie w Siedmiogrodzie (Rumunia). Wzniesiony na pograniczu z Wołoszczyzną był ważnym punktem obronnym. Od 1920 pełnił funkcję rezydencji letniej królowej Rumunii Marii. Przejęty przez komunistyczny rząd Rumunii w 1947, powrócił w 2006 do spadkobiercy ostatniego właściciela, Dominika Habsburga, który wystawił obiekt na sprzedaż. Obecnie (2011) w zamku mieści się muzeum historyczne. Dzięki książce Brama Stokera zamek uchodzi za siedzibę wampira Draculi, choć prawdopodobny pierwowzór tej postaci, Wład Palownik, nigdy w nim nie mieszkał.
(więcej - wikipedia

DSC 5405DSC 5408

A na Vampire Camping miło i spokojnie, nic nie straszy...

DSC 5400DSC 5402

Trasa Transfogarska
       Nazwa drogi krajowej DN7C w Rumunii, przebiegającej południkowo przez środkową część kraju. Liczy 151 km długości (choć niektóre źródła podają 149,82 km) i po Transalpinie jest drugą pod względem wysokości drogą kołową Rumunii, bowiem w tunelu nieopodal jeziora Bâlea osiąga wysokość 2042 m n.p.m.. Odcinek DN7C określany mianem "właściwej" Drogi Transfogaraskiej liczy 90,2 km długości. Łączy wieś Bascov nieopodal Pitești w Muntenii (wschodnia część Wołoszczyzny) z Cârțișoarą w Siedmiogrodzie (Transylwanii), przecinając z południa na północ główny grzbiet Gór Fogaraskich, pomiędzy ich dwoma najwyższymi szczytami: Moldoveanu i Negoiu (najwyższe pasmo górskie rumuńskich Karpat) w Karpatach Południowych – stąd jej nazwa.
      Najbardziej spektakularnie prezentuje się północny odcinek drogi. W części południowej, przy trasie znajdują się liczne atrakcje, m.in.: zapora na rzece Ardżesz o wysokości 160 metrów tworząca jezioro Vidraru oraz zamek Poenari, należący do Włada Palownika (pierwowzoru Drakuli). Przy drodze działa kilka hoteli i schronisk. Na trasie znajduje się 27 wiaduktów, 830 mostów oraz kilka mniejszych tuneli. Najwyżej położony fragment drogi (2042 m n.p.m.) stanowi zarazem najdłuższy tunel w Rumunii (długości 884 m), przecinający łańcuch górski.
      Ze względu na liczne zakręty, na drodze obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h. Tunel w najwyższym punkcie drogi jest zamknięty od października (lub listopada) do kwietnia (lub maja), z powodu opadów śniegu i porywistych wiatrów.
(więcej - wikipedia

Trasa została przejechana z północy na południe, od Cartisoary do Curtea de Arges.

Zobacz film!!!

      Na campie w Curtea de Arges spotkało się wielu entuzjastów dwóch kółek. Hondzia była najmniejsza...

DSC 5470DSC 5471

      Po drodze na Transalpinę wspaniały, kolorowy las...

DSC 5472DSC 5473DSC 5474DSC 5475

Transalpina
     Potoczna nazwa drogi krajowej DN67C w Rumunii, przebiegającej południkowo przez środkową część kraju. Liczy 148,2 km długości i jest najwyżej położoną drogą kołową Rumunii, bowiem na przełęczy Urdele osiąga wysokość 2145 m n.p.m..
      Łączy wieś Ciocadia nieopodal Novaci w Oltenii z Sebeșem w Siedmiogrodzie (Transylwanii), przecinając z południa na północ główny grzbiet gór Parâng (drugie pod względem wysokości pasmo górskie rumuńskich Karpat) w Karpatach Południowych. Oprócz najwyższej Pasul Urdele przecina również dwie inne przełęcze – Tărtărău (1665 m n.p.m.) i Florile Albe (pol. "Białe Kwiaty").
(więcej - wikipedia 


Trasa przejechana z południa na północ, od Novaci do Sebes.

Zobacz film!!!

Hunedoara
Zamek w Hunedoarze
      Zamek Korwina – średniowieczny zamek w Hunedoarze w Siedmiogrodzie (Rumunia). Wzniesiony został na jednym z najbardziej wysuniętych na wschód wzgórz grupy górskiej Poiana Ruscă. (więcej - wikipedia


Cygańskie pałace w Hunedoarze


Pora wracać...  
      Camp w Chorwacji, odpoczynek na basenach w Hajduszoboszlo i do domu...

DSC 5507DSC 5509DSC 5511

Trasa wyprawy przebiegała przez Ukrainę, Rumunię, Serbię, Chorwację, Węgry i Słowację. Łącznie 2.740 kilometrów.
Honda dzielnie poradziła sobie z dziurami, pagórkami i wiatrem!