Miszkolc - Tapolca
[lipiec 2014]

      Tapolca jest dzielnicą uzdrowiskową Miszkolca - trzeciego, co do wielkości miasta Węgier, położonego w północno-wschodniej części kraju, u podnóża Gór Bukowych, 50 km od granicy ze Słowacją.
Malowniczo położone w dolinie i na zalesionych zboczach gór uzdrowisko jest słynne dzięki basenom termalnym Barlangfurdo - jednemu z najatrakcyjniejszych w skali światowej kąpielisku urządzonemu w naturalnej jaskini krasowej. Termalna woda o temp. 30°C spływa potokami ze skał, tworząc naturalne bicze wodne; inną atrakcją są naturalne prądy wodne oraz czyste, pozbawione bakterii powietrze. Całoroczne kąpielisko w grotach posiada również kilka basenów odkrytych o temp. wody 28-35C; natomiast w pobliskim kompleksie termalnym czynnym tylko latem - znajduje się 6 basenów (m.in. rekreacyjne, lecznicze, dziecięce) o temp. wody 28-30C.
(www.miscolctapolca.pl) 

Demjen

      Otoczona zalesionymi pagórkami wioska wypoczynkowa w północno-wschodnich Węgrzech położona w malowniczej Dolinie Termalnej na styku dwóch pasm górskich: gór Mátra i Bukowych, 8 km od przepięknego barokowego miasta Eger.
Odkryte w 2003 roku źródło termalne stało się bazą dla nowoczesnego kąpieliska termalnego z 2 krytymi i 5 odkrytymi basenami, basenem pływackim i brodzikiem dla dzieci, aquaparku ze zjeżdżalniami, raftingiem i basenem do skoków z 3 wysokości oraz wybudowanego w wydrążonej górze, jedynego w swoim rodzaju kąpieliska jaskiniowego, które pierwszych gości powitało wiosną 2014 roku.