Lillafüred
[lipiec 2014]

      Węgierski kurort w Górach Bukowych nad jeziorem zaporowym Hámori, administracyjnie: część Miszkolca.
      O budowie nad jeziorem Hámori luksusowego ośrodka wypoczynkowego zadecydował pod koniec XIX w. hrabia András Bethlen. Nazwa ośrodka (a potem całej miejscowości) powstała na cześć jego żony, noszącej imię Lilla. Gdy w 1921 r. premierem rządu węgierskiego został István Bethlen, podjął on decyzję o budowie w Lillafüred luksusowego Hotelu Palace (węg. Palotaszálló).
      Hotel został zaprojektowany w stylu neorenesansowym przez Kálmána Luxa. Zbudowano go w latach 1927 – 1930. Jest on otoczony parkiem leśnym z okazami egzotycznych drzew i krzewów. Za hotelem, pomiędzy ciekami rzek Szinva i Garadna, powstały tzw. „Wiszące ogrody”. Na rzece Szinva zbudowano sztuczny wodospad wysokości 20 m – najwyższy wodospad na Węgrzech. W pobliżu kilka jaskiń, m.in. Jaskinia Anny (węg. Anna-barlang, czasem również Petőfi-barlang) oraz Jaskinia Stefana (węg. István-barlang lub Szent István-barlang).
(wikipedia)

      Tutaj można wypocząć... W samym sercu Gór Bukowych, 9 km od Lillafüred, w Bükkszentkereszt jest camp z minionej epoki. Bardzo mili ludzie, cisza, spokój... Nawet komary nie dokuczają. A porządku pilnuje wspaniałe, rozdarte kogucisko!